ویژگی های خرید یک آپارتمان خوب چیست و به چه نکاتی باید توجه کرد؟

املاک فردیس

مانی که می‌خواهید ویژگی های خرید یک آپارتمان خوب را بدانید نیاز است که مجموعه‌ای از آگاهی‌های مختلف را داشته باشید تا بعد از امضای قرارداد و تحویل گرفتن ملک مسکونی مورد نظرتان مشکلی نداشته باشید. در ادامه این مقاله برخی از این اقدامات را در مورد ساختمان، امکانات مشاع و امکانات داخلی آپارتمان اشاره خواهیم کرد تا در مورد ویژگی خانه های آپارتمانی و خرید آپارتمان اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

اولین گام

قبل از هر کاری بهتر است بدانید که نباید به توضیحات صاحب ملک و مشاور املاک در مورد محله و ویژگی‌های آن اکتفا کنید بنابراین سعی کنید خودتان تحقیقات محلی در مورد محله را انجام دهید.

شاید اولین و مهم‌ترین گام در موضوع ویژگی های خرید یک آپارتمان خوب این است که سازه ساختمان را از لحاظ ایمنی در برابر مخاطرات و حوادث طبیعی بسنجید.

مواردی مانند محل احداث سازه و جانمایی آن، اطمینان یافتن از اینکه ساختمان بر روی گسل‌های زلزله‌خیز و مسیل رودخانه‌های قدیمی و فصلی احداث نشده باشد، اطمینان از این‌که پایه‌های ساختمان در برابر نشست زمین مقاوم باشند، توجه به هزینه‌های نگهداری، توجه به زیبایی، توجه به خوش نقشه و نورگیر بودن و … نکاتی هستند که باید قبل از موارد جزئی‌تر مورد بررسی قرار بگیرند.

گام دوم در خرید آپارتمان

برای اطمینان از مواردی که توسط فروشنده ذکر می‌شود می‌توان پرونده آزمایشگاهیِ مصالحی که در احداث ساختمان استفاده شده است را بررسی کرد. کنترل کردن نقشه نمای سازه از حیث زیبایی و تناسبش با محیط و اقلیم و از نظر ایمنی و حفاظتی هم جزو گام‌های اول برای خرید یا اجاره یک آپارتمان است.

دقت داشته باشید که اگر یک ساختمان ساخته شده باشد در مورد مصالح مصرفی و انواع آن و نحوه کاربردشان در سازه نمی‌توان بررسی و ارزیابی داشت. در این صورت راهکاری که داریم این است که اطلاعات دریافتی از مالک را با یک کارشناس در میان بگذاریم و به حرف مالک اعتماد کنیم! البته یک مورد هست که می‌توان بعد از ساخته شدن بنا هم آن را چک کرد. این مورد و ویژگی خانه های آپارتمانی ، مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله است. می‌توان ابعاد ستون‌ها در طبقه‌های مختلف و در پارکینگ را در نظر گرفت و با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده به آن‌ها، محاسبه کرد که ساختمان در برابر زلزله مقاوم هست یا نیست.

نکته مهمی که هنگام خرید آپارتمان باید بدانید این است که در مورد ساختمان‌هایی که در حین ساخت هستند می‌توان با کمک یک مشاور، موارد مدنظر را صحت سنجی کرد. برای مثال در سازه‌های بتونی، قطر میلگردهای استفاده شده در بتن و نوع بتن بسیار تعیین‌کننده است یا در سازه‌های فولادی، نوع اتصالات و مهاربندی این اتصالات است که اهمیت دارد.

قیمت آپارتمان فردیس کرج

بررسی قابلیت‌ها و امکانات ساختمان

اگر با مجموعه ویژگی‌های سازه از لحاظ ایمنی و جانمایی و زیبایی و … مشکلی نداشتید حال باید در ادامه بررسی ویژگی های خرید یک آپارتمان خوب به موارد جزئی‌تر بپردازید. در ادامه به برخی از موارد که جزو ویژگی خانه های آپارتمانی است و ممکن است شما در هنگام خرید آپارتمان آن‌ها را فراموش کنید را به صورت تیتروار اشاره می‌کنیم.

 • در زمان خرید یک ملک مسکونی باید بدانید که علاوه بر مبلغ پرداختی برای خرید ملک، شما باید هزینه‌های دیگری مانند هزینه مالیات، پایان کار، کمیسیون بنگاه مشاور املاک، هزینه دفتر ثبت سند و دفتر ثبت اسناد را نیز پرداخت کنید.
 • قبل از امضای اسناد تمام ماده‌ها و تبصره‌های موجود در متن قرارداد را دقیق مطالعه کنید.
 • نوع کاربری ملک را در اصل سند و مبایعه‌نامه چک کنید که حتماً مسکونی درج شده باشد.
 • نقشه معماری ساختمان را بررسی و با کمک یک مشاور آن را چک کنید که ارتباط صحیح بین اجزا و بخش‌های مختلف ساختمان طبق نقشه انجام شده باشد.
 • تا حد امکان سعی کنید املاکی که بیش از چهار طبقه هستند و آسانسور ندارند را انتخاب نکنید. چون چه با رفت‌وآمد از پله‌ها مشکلی نداشته باشید چه در طبقات پایین باشید، ممکن است همسایگان یا مهمانان شما با این قضیه مشکل داشته باشند.
 • نمای ساختمان اولین چیزی است که از منزل شما دیده می‌شود پس زیبایی و دوام آن نکته مهمی است. در تزیین نما باید از مصالح و سنگ‌هایی استفاده شده باشد که نظافت و تمیز نگه داشتن آن ساده و کم‌هزینه باشد.
 • در مورد ورودی ساختمان داشتن عرض استاندارد بسیار مهم است. در واقع باید بیش از ۱۱۰ سانتیمتر باشد. به این نکته در هنگام خرید آپارتمان دقت کنید.
 • راه‌پله‌ها نیز باید حداقل عرض ۹۰ سانتیمتر را داشته باشند.
 • در مورد پله‌ها دقت داشته باشید که هر پله حداقل باید ۳۰ سانتی‌متر عرض و ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد؛ و رعایت این استانداردها به‌خصوص برای عبور و مرور کودکان و سالمندان بسیار حائز اهمیت است. همچنین باید بدانید که در ساختمان‌های بیش از ۴ طبقه، باید از آسانسور استفاده شود.
 • بررسی و اطمینان حاصل کردن از عدم اتلاف انرژی در ساختمان بسیار مهم است، این موضوع در درازمدت هزینه‌های زیادی را بر شما تحمیل خواهد کرد.
 • ضد صوت بودن یا پیش‌بینی موارد کاهش ورود صوت به درون باید از ویژگی خانه های آپارتمانی باشد. مطمئن شدن از این موضوع که ساختمان عایق صوت است و صدا از محیط بیرون به داخل وارد نمی‌شود و صدا از واحدی به واحد دیگر منتقل نمی‌شود، مهم است.
 • ورودی و خروجی پارکینگ نیز اهمیت دارد و احتمال یخ‌زدگی آن در فصول سرد سال باید مورد توجه قرار بگیرد.
 • توجه به این نکته که در طراحی، ساخت و استفاده ساختمان به مسائل محیط زیست توجه شده باشد و تا حد امکان از آلودگی زیست‌محیطی جلوگیری شود. برای مثال در برج‌ها برای سیستم دفع زباله از شوتینگ استفاده شود.
 • مطمئن شدن از اجرای درست عایق‌کاری رطوبتی و حرارتی در ساختمان. اطمینان حاصل کردن از سیستم ایمنی در مقابل آتش‌سوزی. چک کردن وسایل اطفای حریق مانند لوله‌کشی اطفای حریق و نصب کپسول آتش‌نشانی.
 • بررسی کردن چگونگی نصب و کیفیت درهای ورودی و خروجی ساختمان.
 • مطمئن شدن از وجود چاه ارت و برق‌گیر در ساختمان‌های مرتفع. همچنین وجود پله فرار و راه‌های خروجی سریع و ایمن.
 • در مورد پارکینگ هم باید دقت کرد که فضای پارک هر واحد برای دیگر واحدها مزاحمتی ایجاد نکند و ورود و خروج به پارکینگ به آسانی انجام شود. داشتن ریموت برای باز و بسته کردن در از فاصله دور نیز بهتر از باز و بسته کردن در پارکینگ به‌وسیله راننده است.
 • چگونگی و کیفیت گاز کشی درون ساختمان و فشار آن را چک کنید.
 • کیفیت و چگونگی لوله‌کشی آب در درون بنا و کیفیت آب مصرفی ساختمان و محله را بررسی کنید. بهتر است که لوله‌های آب و فاضلاب ساختمان از جنس پولیکای فشار قوی و یا چدن باشد.
 • بررسی کیفیت سیم‌کشی برق، فشار برق و میزان روشنایی حاصل از برق‌رسانی بررسی شود.
 • مطمئن شدن از رعایت نکات ایمنی در تامین انشعابات آب، گاز و برق ساختمان را فراموش نکنید.
 • بهتر است که در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز از ملک بازدید کنید تا میزان نورگیری و عوامل محیطی دیگر را درست بسنجید.
 • داشتن انبار برای هر آپارتمان جزو ضروریات است.
 • بهتر است ساختمانی که برای سکونت انتخاب می‌کنید حداقل و حداکثر بین ۱۵ تا ۳۰ واحد داشته باشد. تعداد کمتر از این مقدار مدیریت دشواری خواهد داشت و تعداد بیش از ۳۰ واحد هم باعث شلوغی راهروها و طبقات می‌شود.
 • تعداد واحد در هر طبقه هم اهمیت دارد. بهترین حالت این است که در هر طبقه یک واحد باشد و اگر تعداد بیشتر از یک واحد است، هر واحد راهرو مختص به خودش را داشته باشد. مطلوب این است که واحدها مقابل هم یا در نیم‌طبقه باشند. هنگام خرید آپارتمان به این نکته توجه داشته باشید.
 • چک کردن سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان بسیار اهمیت دارد. بازدید از موتورخانه و شوفاژخانه را فراموش نکنید. موتورخانه حتماً باید پنجره و تهویه داشته باشد و سیستم اعلام حریق در آن نصب شده باشد. استفاده از سیستم پیشرفته‌تر گرمایشی و سرمایشی در درازمدت به نفع شما است.
 • اگر به سروصدا حساس هستید طبقه همکف و اول را انتخاب نکنید. دود و سروصدای ماشین‌ها در پارکینگ شما را آزار خواهد داد.
 • در ساختمان‌های مرتفع سعی کنید به طبقات بالا بروید. با این کار از آلودگی و سروصدای پارکینگ دور هستید و هم منظره زیباتری را مشاهده خواهید کرد. البته در نظر داشته باشید به طبقه آخر نروید. نزدیکی به پشت‌بام باز هم ایراد سروصدای رفت‌وآمد همسایگان به پشت‌بام را دارد و هم این مشکل را دارد که در مواقع اضطرار خروج از ساختمان زمان بیشتری از شما خواهد گرفت.

ویژگی‌های مطلوب درون آپارتمان

 • هنگام خرید آپارتمان ابتدا به جنس کف‌پوش‌ها توجه داشته باشید و از کیفیت آن‌ها مطمئن شوید. همچنین به جنس پوشش دیوارها دقت کنید. اگر رنگ یا کاغذدیواری استفاده شده برای دیوارها قابل شستشو باشد از لحاظ زمان و هزینه نظافت و رنگ‌آمیزی بسیار به شما کمک خواهد کرد.
 • داشتن بالکن برای هر خانه یک نکته مثبت است و به‌خصوص برای واحدهایی که در طبقات بالاتر هستند.
 • نورگیر بودن آشپزخانه و اتاق نشیمن در اولویت است و اولویت بعدی اتاق‌خواب‌ها هستند. در ضمن حتماً باید در آشپزخانه نورگیر تعبیه شده باشد. همچنین بهتر است جنس کابینت‌های آشپزخانه از ام‌دی‌اف باشد. هم به دلیل زیبایی و هم به دلیل دوام خوبی که این نوع از کابینت‌ها دارند.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه